Skip to content ↓

Our Staff

Leadership Team

Head of School                

Deputy Headteacher    

Deputy Headteacher    

Assistant Headteacher 

Assistant Headteacher   

Leader of Learning           

Leader of Learning           

Teaching and Learning Responsibility (TLR)             

Mr Derek Fance - Designated Safeguarding Lead

Mrs Jill Hillery - Inclusion Leader

Mrs Julie Aulton - Upper KS2 Lead (Interim)

Ms Sanjeet Samra - KS1 Lead, Early Reading and Phonics      

Mrs Deborah Slater - Lower KS2 Lead (Interim) Inclusion Leader

Miss Jodie Hawthorne - EYFS Lead

Miss Cathy Aket - Maths Lead

Mrs Charlotte Dowler - English Lead

 

Designated Safeguarding Leads

Mr Derek Fance, Miss Cathy Aket, Mrs Jill Hillery, Miss Jen Guise & Miss Nerissa Heywood

Year Group

Staff

Nursery

 

 

Class: London

Teacher: Miss Jodie Hawthorne - EYFS Leader

Teaching Assistants: Mrs Emily Hems & Miss Emma Wood

Reception

 

 

Class: Cardiff                           

Teacher:

Mrs Trudie Willis
Year Group Leader

Class: Edinburgh                     

Teacher:

Miss Emma Jones

Class:
Belfast                                   

Teacher:

Mrs Katie Aherne

Teaching Assistants: Mrs Tracey Howell, Miss Hajra Bi, Miss Ala Ibrahim Abdullahi

Year 1

 

 

Class: Paris                              

Teacher:

Miss Annette Smith
Year Group Leader

Class: Rome                             

Teacher:

Miss Nayla Ramzan

Class:
Madrid                                  

Teacher:

Miss Rafeeah Abdul

Teaching Assistants: Mrs Kelly Washington & Miss Kinga Buczynska

Year 2   

 

 

Class: Budapest                      

Teacher:

Miss Sara Haroon

Class: Berlin                            

Teacher:

Mrs Nicki Haynes
Year Group Leader

Class:
Barcelona                             

Teacher:

Miss Bethanie Craddock (supply)
Miss Amelia Smith (WFH)

Teaching Assistants: Mrs Cally Steinson (part-time) & Mrs Marta Abramowicz

Year 3

 

 

Class: Class: Tokyo                            

Teacher:

Miss Sam Morgan

 

Class: Beijing                          

Teacher:

Mrs Imogen Norman

 

Class:
Singapore                             

Teachers:

Mrs Harriet Wheelwright (part-time) &
Mrs Nas Akhtar (part-time)

Year Group Leaders

Teaching Assistants: Mrs Sukhi Kaur, Mrs Julie Hadley & Mrs Ruth Whitehouse

Year 4

 

 

Class: Dubai                            

Teacher:

Mrs Charlotte Dowler

Class: Doha                             

Teacher:

Mrs Natalie Baldwin

Class:
Abu Dhabi                             

Teacher:

Miss Jen Guise
Year Group Leader

Teaching Assistants: Mrs Deb Lowe, Mrs Jayne Oakley, Ms Sue Kumari, Mrs Natasha Wheeler (part-time) & Mrs Alison Shepherd (part-time)

Year 5

 

 

Class: Chicago                        

Teacher:

Miss Gabriella Perera

Class: Toronto                         

Teacher:

Miss Irum Altaf

Class:
Boston                                  

Teacher:

Miss Lisa Ware (part-time) & Miss Rebecca Ward
Year Group Leader

Teaching Assistant: Miss Amina Hussain and Mrs Julie Gibbons

Year 6   

 

Class: Lima                             

Teacher:

Miss Cathy Aket
Year Group Leader

Class: Brasilia                        

Teacher:

Mr Mark Jones

Class:
Santiago                       

Teacher:

Mr Ben Pritchard

Teaching Assistants: Mrs Aga Price & Mrs Noseen Khan

PPA Cover Staff

Sports Coach

Mrs Ishia Kauser-Harris (maternity leave), Mrs Lucy Oliver (maternity leave) & Mrs Rebecca Ward

Mr Adam Ludlam

Administration Assistants

Mrs Deb Ray (part-time), Mrs Harvir Takhar, Mrs Alison Travis

Finance Administrator

Miss Katie Doran

Well-being Lead

Miss Nerissa Heywood

Lunchtime Team

Mrs Elaine Smart, Miss Marie Billingham, Mrs Sue Clarke, Miss Kerry Harrison, Mrs Doreen Harvey, Mrs Michelle Lane, Miss Eliza Lovett & Mrs Edna McGuire

Site Managers

Mr Luke Beardsmore & Mr Don Robbins

Cleaning Team

Mrs Helen Grove, Miss Sharna Headley, Mrs Christine Robbins & Mrs Kerry Share          

 

There are currently no staff working within our School who are union officials.